Nyheder og meddelser
Årets ÆG - Landsudstillinger i Lunden forløb lige efter bogen, 54 hold æg tilmeldt til bedømmelse og med mange høje point det blev uddelt 13 ærespræmier, mester igen kan man næsten fristes til at sige blev Teddy Jakobsen, Thorning, stor tillykke
se nedenstående præmie liste og billeder af alle præmie æg i rækkefølge fra 1 - 13

  Præmieliste æg udstilling 2022

1 Teddy Jakobsen, Thorning store Rødbrune New Hampshire 96p 96p.                                                                         

 2 Hans Abildgaard, Skanderborg Guld Sort vagtelfarvet Bassetten 96p.                                                                 

 3 Finn B. Andersen, Galten Rødbrune dværg New Hampshire 95 p.                                                                  

4 Christian Ø. Frandsen, Jægerspris Sølvhalset Tyske dværg 95 p                                                                  

5 Teddy Jakobsen, Thorning Cröllwitzer kalkuner 95 p.                                                                                    

 6 Willy Littau, Mejrup store Sort-kobber Maran 95 p.                                                                                     

 7 Niels Møller Krop, Trustrup store Sølvhalset Italiener 95 p.                                                                         

8 Signe  store Hvid Sort Colombia Sussex 94 p.                                                       

9 Palle Juul,  Orangehalset Tyske dværg 94 p.                                                                                    

10 Frida Bäckström, Gl. Rye store Hvide Silkehøns 94 p.                                                                               

11 Kjeld Sørensen, Solbjerg store Sølvhalset Italiener 94 p.                                                                            

12 Kent B. Jørgensen, Bedsted Guld Sort Porcelænsfarvet Hollandske dværge 94 p.                                    

13 Lene og HP Ingvartsen, Struer Amrock dværge 94 p. 



nr. 1 Store Rødbrune New Hampshire Udstiller Teddy Jakobsen, Thorning
nr. 2 Guld Sort vagtelfarvet Bassetten udstiller Hans Abildgaard, Skanderborg
nr. 3 Rødbrune Dværg New Hampshire udstiller Finn B. Andersen, Galten
nr. 4 Sølvhalset Tyske Dværg udstiller Christian Ø. Frandsen, Jægerspris
nr. 5 Cröllwitzer kalkuner udstiller Teddy Jakobsen, Thorning
Nr. 6 Store Sort-Kobber Maran udstiller Willy Littau, Mejrup
nr. 7 Store Sølvhalset italiener Niels møller Krop, Trustrup
Nr. 8 Store Hvid sort Colombia Sussex udstiller Signe
nr. 9 Orangehalset Tyske dværg udstiller Palle
nr. 10 Store Hvide Silke udstiller Frida Bäckström, Gl. Rye
nr. 11 Store Sølvhalset Italiener udstiller Kjeld Sørensen, Solbjerg
nr. 12 Guld Sort Porcelænsfarvet Hollandske dværge udstiller Kent B. Jørgensen, Bedsted
nr. 13 Dværg Amrock udstiller Lene Og HP Ingvartsen, Struer
Hej!
Prøv at lave din egen hjemmeside ligesom mig! Det er nemt, og du kan prøve det gratis
ANNONCE